Дневници по ДДС Ръководство с описание на нужните стъпки за производство на ДДС дискета.

I. Входни данни.

Дневниците по ДДС предсталяват списък с описание на сделките, съответно покупки и продажби, извършени от регистрирана по ДДС фирма. По смисъла на закона за ДДС тези сделки се делят на по няколко типа, свързани с дейността на фирмата и контрагента, видът на стоката и т.н. Програмата "разбира" какъв е типа всяка сделка по колона 11 от протокола: - 11K - !Г1.ДДС-забележка ! +-----------------+ ! ! Забележката е идентификатор от 2 букви, свързан с определен тип сделка. В регистрите ще влязат само тези сделки, маркирани в регистъра със съответната забележка. Списък със всички забележки и техните значения е достъпен като номенклатура в тази колона. По подразбиране в регистрите ще влязат всички сделки описани по този начин. В случай че в протокола има маркиран блок, в тях ще попаднат само сделките в рамките на указания период(от първия ред на блока до последния). Важно е данните за фирмата и отчетния период в таблицата "Данни за ДДС регистрите и декларацита" да бъдат коректно попълнени.

II. Регистри "Покупки" и "Продажби"

Двата регистъра се произвеждат по отделно с предвидените точки в менюто: Допустимо е произведените регистри да бъдат свободно редактирани, стига да не се нарушава техния формат - добавяне на документи, корекция на номера, стойности и т.н. Възможно е да се добавят записи към вече съществуващ регистър, като записите в него не се изтриват (това се налага, например, когато периода, за който се отнася декларацията обхваща различни части от протокола, или се обединяват данни от два различни източника).

III. ДДС декларация

ДДС Декларацията съдържа сумарни стойности от регистър продажби и регистър покупки, както и информация за фирмата и периода, за които се подават данните. Всички стойности се изчисляват от програмата, на база вече изработените регистри, с изключение на следните полета: Раздел Г: ДДС за внасяне Данък за внасяне от кл. 50, при- +------------+--+ Данък за внасяне от кл.50 +------------+--+ спаднат по реда на чл. 92, ! !70! внесен ефективно ! !71! ал. 1 ЗДДС +------------+--+ +------------+--+ ----------------------------------------------------------------------------------------------- Раздел Д: ДДС, подлежащ на възстановяване Съгласно чл.92, ал.1 в 45-дневен +------------+--+ Съгласно чл. 92, ал. 3 в +------------+--+ срок от подаването на тази ! !80! 30-дневен срок от подава- ! !81! декларация +------------+--+ нето на тази декларация +------------+--+ Съгласно чл. 92, ал. 4 +------------+--+ в 30-дневен срок от подаването на ! !82! тази декларация +------------+--+ Те трябва да се попълнят от оператора.

IV. Износ на дискета

След като всички данни са потготвени - изработени са двата регистъра и декларацията е попълнена - файловете са готови за износ. Убедете се, че дискетата е празна и не е повредена. След като записа приключи добре е да проверите дискетата чрез програмата, излъчена от НАП. Следва печат на така изнесените регистри, с което процедурата приключва. Тъй като и двата регистъра са по-широки от повечето принтери, в менюто има предвидена точка "подготви за печат". Тази функция ще премахне празните (нулеви) колони от текущия регистър за да го стесни, доколкото е възможно. -край на статията-